קבלן מקצוען או חאפר? כך תגלו
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

מקצוען או חאפר: כך תצליחו לזהות

7 שאלות מקצועיות שיסייעו לכם לדעת חד משמעית אם הקבלן שמולכם הוא חאפר או מקצוען

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-17 באוקטובר, 2017 (עדכון אחרון: 29/10/17)

אחד הפחדים הגדולים ביותר לקראת שיפוץ הוא ליפול על קבלן חאפר, כזה שיעשה עבודה לא מקצועית או גרוע מכך - ייקח את הכסף ויברח. מכאן נגזרת שאלת מיליון הדולר: כיצד נוכל להבחין בין קבלן מקצועי לבין חאפר? בסיוע הקבלנים המקצועיים שלנו, אספנו כמה שאלות שכדאי לשאול קבלנים המועמדים לעבודה, כאלה שיבדילו בין הקבלן המקצועי לחאפר. לפני כל שאלה נוסיף מספר מילות הסבר כדי שתוכלו להבין מה אתם שואלים ומה המשמעות של התשובה שייתן הקבלן.

עבודות חשמל בשיפוץ

רקע: נקודת חשמל ליד מקור מים חייבת להיות במרחק של מינימום 60 ס"מ ממנו, ולהיות מקורה. הסיבה לכך היא כמובן הרחקה של המים מהחשמל למניעת התחשמלות.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

לפני הגעת הקבלן כדאי למדוד ולהחליט על נקודה הקרובה לכיור (מרחק פחות בהרבה מ-60 ס"מ כדי להיות בטוחים) ובזמן הסיבוב בבית עם הקבלן וההסבר שלכם של מה הייתם רוצים לעשות בשיפוץ, להסביר לו שתמיד רציתם שיהיה לכם סוף סוף שקע בנקודה הזו כדי לא להסתבך עם מכונת הגילוח או מייבש השיער לפני היציאה לעבודה. אם הקבלן לא יסביר לכם שהדבר אינו תקני, צריכה להידלק נורה אדומה.

שני כיורים ולידם שקעים.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

"אני לא רוצה שיראו את קופסאות הביקורת של החשמל. אפשר לסגור אותן עם בטון? אני רוצה לעשות החלקה יפה של צבע עם שפכטל ולא רוצה שיהיה עיגול מכוער. אם תהיה תקלה אני אדע כבר איפה נמצאת קופסת החשמל ולא תהיה בעיה לפתוח." כמובן שקבלן מקצועי לא יסכים, מסיבות של בטיחות.

רקע: בהמשך להסבר על קופסת הביקורת, חשוב לדעת שאסור לחבר מזגן ישירות לקופסה דרך צינור הנחצב בקיר, אלא לשקע הנקבע בקיר, באמצעות תקע המחובר למזגן. הדבר נוגד את התקן מכיוון שאם המזגן יעלה באש, למשל, לא ניתן יהיה לנתק את המזגן מהחשמל וכל מערכת החשמל עלולה להישרף. בנוסף, כל ניתוק של המזגן יהיה כרוך בעבודות חשמל.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

"זה בסדר, אני לא מתכוון לנתק את המזגן מהחשמל, תוכל לחבר לי אותו כבר ישירות לקופסת ביקורת במהלך השיפוץ כדי שלא יהיו חוטים שיכערו את המראה של הקיר?". אם הקבלן מסכים, הוא אינו מקצועי מספיק.

שיפוץ אמבטיה

רקע: השלבים העיקריים של שיפוץ קומפלט של אמבטיה הם: הוצאת החול וחומר האיטום הקיים, התקנת האינסטלציה, ביטון האינסטלציה, יישום שתי שכבות איטום (אלא אם מדובר בחומר מיוחד ויקר שניתן ליישם רק שכבה אחת). לאחר הייבוש יישום ריצוף חדש, כאשר הבסיס הוא חול או שומשום (חצץ קטן) ועליו ריצוף המותאם לחדר אמבטיה (מונע החלקה). דילוג על כל אחד מהשלבים הוא בעייתי מאוד.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

1. ניתן לומר לקבלן שהבנתם שלא כל הקבלנים עושים את שלב האיטום, ואתם מבקשים לדלג על השלב הזה כדי לחסוך זמן וכסף. משמעות הוויתור על שלב האיטום: בעיות רטיבות ללא סוף שייפתרו רק באמצעות הוצאה כבדה. אם הקבלן יסכים לוותר על איטום אל תיקחו אותו לעבודה בשום פנים ואופן.   

2. "אנחנו נשארים לגור בבית בזמן השיפוץ. כדי שלא נצטרך להתמודד עם המחסור בחדר אמבטיה נרצה לסיים את השיפוץ כמה שיותר מהר. יהיה אפשרי לסיים אותו ביומיים כולל הכל?" אם הקבלן אומר שכן, יש כאן בעיה. או שאינו מתכוון לבצע את כל השלבים, או שהוא אדם שלא עומד במילתו. קבלן מקצועי יסביר לכם שהתהליך לוקח זמן הכולל ייבוש החומרים ולכן בזמן כה קצר השיפוץ לא יהיה אפשרי.

חדר אמבטיה לבן.

עבודות אינסטלציה בשיפוץ

רקע: בבתים ישנים הצנרת עשויה בדרך כלל מפלדה. לפני 20 שנה החל השימוש בצנרות פלסטיק, כאשר 3 הצנרות העיקריות הנמצאות בשימוש והן בעלות תו תקן הן פקסגול ומולטיגול של גולן מוצרי פלסטיק ו-SP של חברת מרצפלס. בעיקרון, חשוב לדעת ששתי החברות מאפשרות להזמין נציג מטעמן שיגיע לאתר, יבדוק את הצנרת וייתן אחריות לעשר שנים מטעם החברה. במקרה של מרצפלס האחריות תינתן לעבודה של אינסטלטור שקיבל הכשרה של החברה להנחת  צנרת SP ונציג החברה ביקר באתר בעת ההתקנה. כדאי גם לדעת שקבלנים מקצועיים יתנו בדרך כלל 5 שנות אחריות גם מטעמם.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

פשוט ניתן לשאול אותו באיזו צנרת הוא משתמש. אם הוא לא יציין את שמן של אחת משלוש הצנרות שציינו לא מומלץ לקחת אותו לעבודה. אם הוא לא נותן תשובה חד משמעית כדאי להוסיף ולשאול אותו גם מי נותן את האחריות ולכמה זמן. אם ייתן תשובה שונה ממה שציינו, לא כדאי לבחור בו.

רקע: על פי התקן, יש לשמור על מרווחים (פוגות) של 3 מ"מ בין האריחים. הסיבה לכך היא שבמקרה שישנו צורך בתיקון ובהוצאת האריח ניתן לעשות זאת ללא פגיעה באריחים האחרים. בנוסף, האריחים מתרחבים ומתכווצים בחום וקור ולכן יש לשמור על מרווחים ביניהם כדי למנוע שבירה.

הצנרת הביתית.

מה אפשר לשאול או לבקש מהקבלן:

"כשהאריחים צמודים זה נראה כל כך הרבה יותר יפה. אפשר לעשות ריצוף בלי מרווחים?" קבלן מקצועי לא יסכים כדי למנוע התרוממות או שבירה של האריח.  [נסייג ונציין כי  ישנם קבלני שיפוצים שמעדיפים מרווחים של 2 מ"מ בחלק מסוגי המרצפות בהן הדבר אפשרי, מסיבות אסתטיות. בנוסף, במקרה של ריצוף טרצו היצרן מאפשר רווח קטן יותר. בכל מקרה לא מדובר בוויתור על הרווח לגמרי].

רקע: בדרך כלל ניתן להבחין בקופסת ביקורת של חשמל בקיר הבית. קופסת הביקורת נמצאת מאחורי מכסה עגול על הקיר, בגובה של כשני מטרים. המכסה העגול ייצבע בדרך כלל בצבע הקיר כדי להסתירו. על פי התקן, אסור לסגור את המכסים הרמטית בבטון, מכיוון שחשוב שתישאר גישה לחשמל במקרה של תקלה או שריפה.

ריצוף בשחור לבן.

טיפים נוספים שעשויים לסייע לכם בבחירה של קבלן:

הצעת מחיר טלפונית - נורה אדומה חייבת להידלק גם אם קבלן נותן הצעת מחיר בטלפון. קבלן רציני חייב לראות את תנאי השטח כדי להבין במה תהיה כרוכה העבודה כדי לתת הצעת מחיר. רצוי כמובן גם שהצעת המחיר תתבסס על כתב כמויות מסודר. 

הצעת מחיר נמוכה משמעותית מקבלנים אחרים - אם קיבלתי כמההצעות שרובן באותו סדר גודל ואחת נמוכה משמעותית - היזהרו. קבלן שנתן הצעה מאוד נמוכה עלול לעזוב כשיקבל עבודה טובה יותר או פשוט להפתיע אתכם בתוספות מיר בלתי צפויות בהמשך.

עבודה על פי התקן - ישנם שני סוגים של תקנים בשיפוץ: התקנים של החומרים עצמם, עליהם לשאת בתו תקן של מכון התקנים ותקני היישום. חומר יכול להיות בעל תו תקן אך אם היישום שלו ייעשה שלא על פי התקן - החומר לא יחזיק או יפעל כפי שמצופה ממנו. כך למשל, חומרי איטום שיימרחו בשכבה אחת במקום שתיים לא יאטמו כראוי, וקיר גבס שייבנה עקום יהווה סכנה בטיחותית. כדי למנוע מצבים כאלה אנחנו ממליצים לדעת למה חשוב לשים לב בכל שלב כדי שהעבודה תהיה תקנית, ולפחות לדרוש שימוש בחומרים בעלי תו תקן ועבודה על פי התקן במסגרת החוזה מול הקבלן.

לסיכום, שוק השיפוצים הוא שוק פרוץ, בו קל יחסית לחאפרים להכריז על עצמם כקבלנים, לברוח באמצע העבודה או לבצע אותה באופן לא מקצועי. כדי להגן על עצמכם אנו חוזרים להמלצות הבסיסיות ביותר: לבחור רק בקבלן שראיתם כמה שיותר עבודות שלו (רצוי גם ישנות יותר כדי לראות כיצד מחזיקות לאורך זמן) וקיבלתם המלצות רבות עליו. בנוסף, אנו ממליצים בחום ליצור חוזה עבודה מסודר ולשלם לקבלן לפי שלבי עבודה. כדאי לשמור בכל שלב 20 אחוז נותרים לסיום העבודה, כך שלקבלן יהיה תמריץ לסיים את הכל לשביעות רצונכם. 

בעלי מקצוע מומלצים
צרו קשר