בידוד אקוסטי - כיצד נבטיח בידוד מיטבי בשיפוץ

אם אתם מבצעים שיפוץ בבית, כדאי לוודא שהאלמנטים השונים שאתם מחליפים יבודדו היטב מבחינה אקוסטית. לפניכם חשוב מידע על בידוד אקוסטי שיכול להקל בתהליך

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-6 בפברואר, 2017

נושא הבידוד האקוסטי הוא נושא חשוב בשיפוץ או בבניית בית, כי איננו רוצים להגיע למצב העגום שבו רעש של דיבור, רעש מהרחוב, או רעש ממכונת הכביסה ימררו את חיינו. כדי להבין מה עלינו לדעת כלקוחות ואיך להימנע מבעיות בתחום האקוסטיקה, התייעצנו עם יועץ האקוסטיקה מארק מורגנשטרן על האופן בו ניתן למנוע בעיות אקוסטיקה וקיבלנו מידע מ"רוטנברג" לגבי החומרים האקוסטיים ועקרונות בתחום.

מהן נקודות התרופה בתחום הבידוד האקוסטי בבית?

נקודות התורפה העיקריות בבידוד אקוסטי להן אנו צריכים לשים לב בבית הן החלונות, הקירות המשותפים, הקירות החיצוניים והדלתות. החלונות והדלתות, כשאינם עשויים מהחומרים הנכונים או כשאר אינם מותקנים כראוי עלולים להיות מוקד לזליגת רעשים. גם דרך קירות עלול להיות מעבר של קול כאשר אינם בנויים בצורה המיטבית מבחינה אקוסטית.

עשוי לעניין אותך:

למה חשוב לשים לב מבחינת אקוסטיקה בבניית מחיצות פנים?

מחיצות פנים בבית ייבנו מגבס או מבלוקים, כאשר לכל אחד מהן דגשים אחרים בתחום האקוסטיקה.

קיר גבס - בניית קיר גבס נעשית על ידי הצמדת לוחות גבס לקונסטרוקציית פלדה משני הצדדים, כאשר בחלק הפנימי אמור להיות מיושם חומר בידוד. חשוב להבטיח שקבלן השיפוצים ישתמש בחומר בידוד בין לוחות הגבס למניעת רעשים. שנית, כדאי לבדוק באיזה חומר בידוד הוא משתמש. צמר סלעים למשל, הוא חומר בידוד נפוץ ביותר, אך צריך לדעת כיצד להשתמש בו. מה שקורה פעמים רבות הוא שנבנה הקיר עם חומר הבידוד, אך צמר הסלעים הוא כבד, ולאחר מספר שנים הוא נופל, ונוצרת בעיה אקוסטית. איך מונעים את הבעיה? את צמר הסלעים חשוב ליישם רק במאוזן ולא במאונך. עוד אפשרות היא להשתמש בצמר זכוכית. עוד דבר שחשוב לדעת הוא שמעבר של צנרות בקיר עלול לפגוע בבידוד האקוסטי שלו, לכן יש לתכנן את העברת הצנרות בחכמה ולהעבירן ברצפה כאשר הדבר אפשרי.

חברות הגבס המובילות "אורבונד" ו"טמבור" מפרסמות מפרטים לבניית קירות גבס חזקים יותר מבחינה אקוסטית ותרמית. כאלה הם למשל המפרט של אורבונד STRONG או מחיצה דו שכבתית. מחיצת STORNG למשל תהיה בנויה מלוחות עבים יותר, של 16 מ"מ במקום 12.5, ומחיצה דו שכבתית היא מחיצה שבכל אחד מצידיה שני לוחות במקום אחד. חשוב בכל מקרה שלא להשתמש בלוחות דקים יותר מ-12.5 לשכבה בודדת.

קיר בלוקים - בקיר בלוקים שנבנה לפי התקן לא אמורות להיות בעיות אקוסטיות, אלא אם כן ישנם מפגעי רעש רציניים.

קיר בלוקים - בקיר בלוקים שנבנה לפי התקן לא אמורות להיות בעיות אקוסטיות, אלא אם יש מפגעי רעש רציניים. עם זאת, במידה ונעשית עבודה לא תקנית בבנייה, עלולים להיווצר כשלים שישפיע גם על הנושא האקוסטי. חשוב שלא יהיו חריצים בשום מקום בקיר, כאשר אחת מנקודות התרופה היא החלק העליון שבין הקיר לתקרה. עוד דבר העלול להשפיע על רמת הבידוד האקוסטי של הקיר הוא התקנת צינורות חשמל או אינסטלציה בקיר ללא סגירה כמו שצריך, כך שנותרים חריצים. אפשרות לבניית קיר בלוקים פנימי עם בידוד אקוסטי משופר היא בניית קיר כפול מבלוק 7, ובין שני הקירות ליישם חומר בידוד אקוסטי. אך זהו פתרון שנדיר שמשתמשים בו.

נתוני מעבר הקול של קירות הבלוקים:

בלוק 7 עם טיח 1.5 ס"מ משני הצדדים מבודד אקוסטית ברמת מניעת רעש של 38 DB (מונע מעבר של עד 38 דציבלים).

בלוק חלול בעובי של 10 ס"מ עם טיח 1.5 ס"מ בשני הצדדים מבודד אקוסטית ברמת מניעת רעש של 42 DB.

בלוק חלול בעובי 15 ס"מ עם טיח של 1.5 משני הצדדים מבודד אקוסטית ברמה של 47 DB.

בלוק חלול בעובי של 20 ס"מ עם טיח 1.5 ס"מ בשני הצדדים מבודד אקוסטית ברמה של 50 DB.

חשוב לציין כי הנתונים הללו נאספו בתנאי מעבדה ובשטח התוצאות תהיינה תמיד נמוכות יותר. אם יש בעיות רעש ואתם יודעים שתזדקקו לבידוד רציני, עדיף לבחור בקירות גבס.

למה חשוב לשים לב מבחינת אקוסטיקה בבחירת החלונות?

החלון שנותן את המענה המיטבי בתחום הבידוד התרמי והאקוסטי גם יחד הוא חלון בעל זכוכית כפולה הנקרא בידודית. זהו חלון בעל שני לוחות זכוכית עם ואקום באמצע. הרמה הבאה של חלון המבודד היטב תרמית ואקוסטית היא זכוכית טריפלקס, המורכבת משתי שכבות עם מדבקה באמצע.

מעבר לבחירת הזכוכית, חשוב לשים לב שגם כשל בפרופילים יכול להוביל לבעיות רעש. כאן יש יתרון בפניה לחברות המציגות את הפרופיל האקוסטי של החלונות שלהן. ישנן חברות המייבאות קיטים שלמים שמאפשרים התקנה של חלון עם בידוד אקוסטי (ותרמי) מיטבי. בכל מקרה, כאשר מגיעים למשווק של מוצרי אלומיניום כדאי לבקש את הדו"ח האקוסטי ולוודא שאיש האלומיניום מתקין את הפרופיל כמו שצריך. ניתן גם לחתום עם איש האלומיניום על חוזה המחייב אותו להתקין לפי המפרט, כולל אחריות במקרה של כשל.

חשוב לדעת כי גם לסוג החלון יש השפעה על נושא הבידוד. חלון כיס למשל, אינו אפקטיבי לבידוד רעשים ולכן במקומות רועשים כדאי לבחור בחלון אחר. כדי לבדוק אם יש כשל בהתקנה כדאי להקיש על פרופיל האלומיניום, ולוודא שאינכם שומעים רעש חלול. חלל ריק מרמז על התקנה גרועה של אלומיניום שאינו מודבק כראוי לקיר.

למה חשוב לשים לב מבחינת אקוסטיקה בבחירת דלתות?

מידת הבידוד האקוסטי של דלת פנים נובע ממספר פרמטרים בהם סוג מילוי הדלת והמרווחים שבין כנף הדלת למשקוף ולרצפה. כדי שהדלת תבודד טוב מבחינה אקוסטית היא צריכה להיות עם לפחות 70 אחוז מילוי. דלת פנים במילוי פלקסבורד (שבבי עץ וסיבי פשתן דחוסים) אמורה לספק בידוד אקוסטי ותרמי מספק לבית רגיל. ישנן גם דלתות מיוחדות המשווקות על ידי החברות הבולטות בתחום כמו חמדיה, המוכרת את דלת חמדיה אקוסטיק, דלת רב שכבתית עם אטמי גומי כפולים הנותנת מענה של בידוד אקוסטי של עד 34 דציבלים. באזורים בהם יש רעש חריג מן החוץ כמו רעש מטוסים או כביש סואן ניתן לרכוש דלתות כניסה אקוסטיות. מדובר בדלתות יקרות שמחירן הוא כ-40,000 ש"ח עם גומי עבה, כדי לפתור את בעיית הרעש החיצוני.

על פי התקן הישראלי ת"י-1004, חלק 2, קיימת חובת סימון של אינדקס הבידוד האקוסטי של דלתות כניסה, על ידי הטבעה על גבי הפאה האורכית של הדלת שיכלול את מספר הדגם שאליו משתייכת הדלת (נע בטווח של בין 1 ל-4) והאינדקס של פחיתת הקול, מה שנקרא RW, וקובע כמה דציבלים (DB) תחסום הדלת. 1 היא דרגת הבידוד הגבוהה ביותר, הנותנת הפחתת קול של מעל ל-30 דציבלים.

מה קורה אם עשינו כל מה שצריך כדי למנוע בעיות של רעש אך עדיין התעררו בעיות כאלה בהמשך הדרך בשל תנאים חדשים שהתווספו? באתר או בפורום שלנו  תוכלו למצוא פתרונות לבעיות בתחום האקוסטיקה ולקבל מידע נרחב נוסף  בנושא. 

המאמר עזר לכם? דרגו אותו:
(טרם דורג)

תגובות ושאלות