ריצוף בהדבקה מול ריצוף חדש - איזו שיטה עדיפה?
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

ריצוף בהדבקה מול ריצוף חדש - איזו שיטה עדיפה?

רוצים לחדש את הריצוף הקיים ומתלבטים בין הדבקת אריחים לבין הוצאת האריחים הקיימים והחלפתם בחדשים? לפניכם הפרטים על שתי האפשרויות, המחירים ואופן הביצוע

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-15 בפברואר, 2016 (עדכון אחרון: 15/03/16)

אם החלטתם להחליף את הריצוף כחלק משיפוץ כללי או כתיקון נקודתי יכול להיות שכבר הבנתם (או שאנו נהיה אלה שיבשרו לכם) שישנן שתי שיטות להחלפת ריצוף: האחת היא הדבקת ריצוף חדש על גבי הריצוף הקיים, והשנייה היא עקירת הריצוף הקיים וריצוף כולל מחדש. אז כיצד תבחרו את השיטה המתאימה עבורכם? מהן היתרונות והחסרונות של כל שיטה? הבה נעשה קצת קצת סדר.

מתי נבחר בהדבקה?

בדרך כלל, השיקול המרכזי לבחירה בשיטת ההדבקה יהיה השיקול הכלכלי. הדבקה של ריצוף מחודש היא זולה בהרבה מעקירת הריצוף הקיים וריצוף מחודש. התוספת של העקירה והפינוי, המתווספים ליישום מצע חדש, הופכים את שיטת הריצוף המחודש ליקרה משמעותית. קבלני שיפוצים מספרים כי שיטת ההדבקה היא לרוב השיטה המועדפת על הלקוחות, מכיוון שהיא גם חוסכת לכלוך ואי נוחות. כדי שנוכל לבחור בשיטה זו יש לבדוק שהריצוף הקיים אינו שוקע, שהבלטות אנן שבירות ושהריצוף אינו רוקד מתחת לרגליים.

מחפשים רצף ולא מצאתם?
השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם:

מתי כדאי לבחור בריצוף מאפס?

במקרים בהם התשתית לא טובה והרצפות הקיימות עקומות או שבורות - אין ברירה וחייבים לעקור אותן ולהחליפן בחדשות. ההחלפה מומלצת גם בחללים עם גג נמוך, מכיוון שהריצוף החדש מגביה את הרצפה ויוצר מרווח קטן עוד יותר בין הרצפה לתקרה. יישום של ריצוף חדש אינו אפשרי במקרה של אריחים דקים במיוחד, מכיוון שאלה מיועדים להדבקה בלבד.  
כאשר ישנו צורך בהחלפת ריצוף בחדר או בחלל אחד בבית ולא בכולו, מומלץ לבחור בעקירת הריצוף הקיים, זאת כדי לא ליצור הבדלי גובה בין החדרים. במקרים רבים הדבר יכלול גם החלפת מערכת האינסטלציה. אם מדובר במערכת ישנה ואם כבר נעשית השקעה כלכלית בריצוף המחודש כדאי להחליף את מערכת האינסלטציה כדי לא להגיע למצב בו יהיה צורך לבצע את כל התהליך שוב בהמשך בשל בעיות אינסטלציה.

מהם ההבדלים במחירים?

מחיר ריצוף בטיט:
עקירה ופינוי: 90-120 ש"ח למ"ר
מחיר ריצוף: מתחיל מ-190 ש"ח למ"ר, מחיר כולל ה"חומר השחור" - המצע וחומרי הטיט.

מחיר ריצוף בהדבקה: כ-150 ש"ח למ"ר.
המחירים הללו אינם כוללים כמובן את מחיר המרצפות עצמן, המתחיל מעשרות שקלים ומגיע עד למאות שקלים.

איך מבצים כל שיטת ריצוף?

  • החלפת ריצוף - כאשר מחליפים לגמרי את הריצוף עוקרים בשלב הראשון את המרצפות עם המלט והטיט שמתחתיהן, כולל חלק מהחול הנמצא מתחתן. את כל הפסולת מפנים מהבית. בהמשך מוסיפים מצע של  שומשום (אבנים קטנטנות) או חול ים. בשלב הבא מיישרים את הרצפה ומפלסים אותה. לאחר מכן מרצפים בטיט (חול ומלט). לאחר מכן מוסיפים את הרובה (חומר על בסיס צמנט עם תוספיםן אקריליים שתפקידו למלא ולאטום את המרווחים בין האריחים) ואת הפאנלים.
  • הדבקת ריצוף - מורחים דבק חזק על הרצפות הקיימות ו"מסרקים" אותו על הרצפה כדי להגיע לשכבה אחידה, שאינה עוברת גובה של סנטימטר אחד. לאחר מכן מדביקים את המרצפות, ומוסיפים רובה ופאנלים.

כדאי כמובן להביא בעל מקצוע לביצוע עבודת הריצוף. לא מומלץ לנסות לבד.

דגשים קטנים לסיום

חשוב לדעת שהתקן לביצוע ריצוף קובע כי יש לשמור על מרווחים של 3 מ"מ בין המרצפות, זאת כדי לשים רובה בין המרצפות. עוד דבר אליו חשוב לשים לב הוא העבודה כי בחדרים רטובים ובמרפסות יש ליצור שיפוע כדי שהמים יזלו לפתח הניקוז ולא יחלחלו פנימה. בנוסף, בחדרים רטובים הקרמיקה צריכה להיות אנטי-סליפ, כנגד החלקה. 

למידע נוסף וסרטונים בנושא ריצוף הקליקו כאן. 

שאלות נוספות? שאלו וקבלו תשובות של מומחים:

שאלו את המומחים בפורום

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר