מדריך לבחירת סוג ריצוף
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

לכו על זה: המדריך לבחירת סוג ריצוף

מתי כדאי לרצוף בגרניט פורצלן, מתי באבן טבעית ומתי כדאי לבחור בטרצו? מידע חיוני לבחירת הריצוף לבית, כולל מחירים

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-26 בספטמבר, 2017 (עדכון אחרון: 09/10/17)

בחירה בסוג הריצוף המתאים לבית היא בין הבחירות החשובות שתעשו בתהליך השיפוץ הריצוף משתלט על משטחים גדולים בבית, והבחירה בריצוף הנכון בשיפוץ תשפיע על איכות החיים, שגרת הניקיון ושביעות הרצון מהשיפוץ לטווח הרחוק. אם אתם מתחילים את התחקיר לקראת הבחירה, כדאי שתכירו את סוגי המרצפות השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם. המרצפת לבית הם חלק מכלל חומרי הגמר לשיפוצים הנקראים גם "חומר לבן" בניגוד ל"חומר השחור", שהוא כינוי לכלל החומרים אותם רוכש קבלן השיפוצים שבחרתם, הכלולים במחיר העבודות.

ריצוף גרניט פורצלן

גרניט פורצלן הוא סוג הריצוף הפופולארי ביותר בישראל. אריח גרניט פורצלן עשוי חרסינה שנדחסה בטמפרטורה גבוהה. מדובר בשדרוג של אריחי הקרמיקה המיועדים לחיפוי קירות ודורשים עמידות נמוכה יותר. אריחי הגרניט פורצלן מגיעים ברמות גימור שונות - מאט, מבריק ולאפטו (ליטוש חלקי). גימור מאט מבליט פחות לכלוך, ניתן להשתמש עליו ברוב חומרי הניקוי והוא עמיד יותר לשריטות. האריחים המבריקים דורשים הקפדה על תחזוקה וניקיון. גימור הלפאטו הוא מעין פתרון ביניים בין השניים.

חסרונות: מדובר באריח עם הרבה יתרונות. החיסרון של אריחי גרניט פורצלן הוא אולי דווקא הטווח הרחב של המוצרים הנמצאים בשוק העלול לבלבל. חיסרון נוסף הוא שלמרות שיש ניסיון לתת מענה לחובבי הפרקט או השיש, אין תחליף לחומרים הטבעיים הללו ומי שמשוגע לדבר לא ימצא מענה לצרכיו.

יתרונות: בשל היותו אריח פופולארי ניתן למצוא אותו במגוון דגמים וגדלים. הוא אפילו מתיימר לתת מענה לחובבי העץ והפרקט או האבן הטבעית עם אריחים שמחקים את המראה של החומרים הללו. יתרונות נוספים הם העמידות הגבוהה, המראה שיכול להתאים לכל טעם והמחירים הנמוכים יחסית.  

מחיר: טווח מחירי הריצוף בגרניט פורצלן הוא רחב מאוד, כאשר אריחים גדולים או בעלי צורות לא סטנדרטיות יעלו יותר. המחירים נעים בין 50 ש"ח למ"ר לסוג הפשוט ביותר ויכול להגיע גם עד ל-600 ש"ח למ"ר.

עבודת הריצוף: ריצוף גרניט פורצלן נעשו בצורה סטנדרטית בשתי דרכים - או בהדבקה על ריצוף קיים או מאפס, על מצע של חצץ דק, עליו מיישמים טיט. בין האריחים מיישמים רובה. 

ריצוף גרניט פורצלן.
ריצוף גרניט פורצלן. עיצוב פנים: לילך לויט; צילום: סוזי לוינסון

ריצוף באבנים טבעיות

האבנים הטבעיות הנמצאות בשימוש לריצוף הן שיש, גרניט, גיר ובזלת. כל אחת מארבע האבנים הללו היא בעלת רמות חוזק ורמות ספיגה שונות (הגיר היא החלש והסופגת ביותר, הגרניט היא החזקה והסופגת פחות). יתרונות האבנים המתאפיינות בספיגה גבוהה הן שחומרי היישום של הריצוף נספגים טוב ולא מתנתקים בקלות, אך החיסרון הוא שאבנים כאלה פחות עמידות ללכלוך ולנגיפה. בצד השני של הסקאלה, האבנים הסופגות פחות מחייבות שימוש בפריימר כדי לקשר בינן ובין הטיט בעת ביצוע הריצוף. פעמים רבות ריצוף באבן טבעית בדרך כלל לא ייראה כריצוף ובו אריחים נפרדים אלא כפלטה אחת גדולה. כדי להשיג את המראה הזה מתבצע ליטוש לאחר היישום.

חסרונות: ריצוף באבן טבעית דורש בדרך כלל תחזוקה שוטפת של חידוש סילר על גבי הרצפות. בנוסף, הוא דורש זהירות רבה בזמן ניקיון ושימוש בחומרים עדינים בלבד. כאשר מדובר באבנים רכות חשוב לנקות מיד לאחר שנשפך דבר מה על הריצוף כדי שלא יישאר כתם. מעבר לכך, מדובר בריצוף שמתאים פחות לבתים בהם יש ילדים קטנים או בעלי חיים מכיוון שהוא מתמודד פחות טוב עם לכלוך ושחיקה. חיסרון נוסף של ריצוף באבן טבעית הוא מחיר גבוה. מדובר בחומרים שמחירם ההתחלתי גבוה בהרבה מהמחיר ההתחלתי של ריצוף גרניט פורצלן או טרצו.

יתרונות: מראה ריצוף באבן טבעית הוא יוקרתי וייחודי. מדובר במעין סמל סטטוס שניתן לראות יותר בשיפוצי יוקרה. ישנה אפשרות של אבני גרניט פורצלן המחקים את מראה ריצוף השיש, אך מי שמבין לעולם יוכל להבדיל בין החיקוי לבין הדבר האמתי.

מחיר: מחירי ריצוף באבן טבעית (לחומרים בלבד) נעים בין 100 ש"ח לבין 400 - 500 ש"ח למטר, תלוי בסוג האבן. אבני הגיר הן האבנים הזולות ביותר וגם אבני הגרניט בצבעים העזים זולות יותר, מכיוון שהביקוש להן אינו גדול. שיש לבן וחלק ללא "גידים" הוא היקר ביותר ויגיע לטווח הגבוה של כ-500 ש"ח למטר.

עבודת הריצוף: ישנם דגשים שונים לעבודה בהתאם לסוג האבן. לאבנים בעלות רמת ספיגה גבוהה יש ליישם חומר איטום בגב האריח. לאבנים הקשיחות יש צורך במריחת פריימר שיקשר בין האבן לטיט. שיש לבן שקוף יש לרצף רק על ריצוף קיים (ואם אין כזה מרצפים בסוג ב' ומעליו שכבת השיש).

ריצוף שיש.
שיש

גרניט פורצלן דמוי שיש.
גרניט פורצלן דמוי שיש

ריצוף טרצו

אריחי טרצומורכבים מבטון ומאגריגטים (אבנים קטנות), חלקו העליון של האריח עבר שיוף כך שהאגריגטים נראים לעין. מדובר במרצפות שאנו מכירים בדירות ישנות, שזוכות לפופולאריות מחודשת בגלל מספר יתרונות שיפורטו בהמשך. ניתן למצוא אריחי טרצו בצבעים שונים או עם דוגמאות אחרות של אגריגטים לפי גודלם. את המרצפות ניתן לרכוש בשבע רמות שונות של ליטוש, המשפיעות גם על המחיר. אין הרבה משחק עם הגדלים של האריחים. ברוב המקרים הם יהיו בגודל של 30 על 30, כאשר בהזמנה מיוחדת ניתן למצוא גם אריחים של 20 על 20. לאחר רכישת אריחי טרצו ניתן, בכל שלב, לבצע ליטוש של האריחים שייתן מראה אחיד למשטח כולו ללא מרווחים.

חסרונות: בשל העובדה שמדובר באריח העשוי בטון, שהוא חומר סופג, יש להגן על האריח מספיגה של נוזלים. בדומה לשיש היוקרתי, גם הטרצו דורש הגנה של סילר על המשטח כדי למנוע מכתמים להיספג. חיסרון נוסף הוא שמדובר במראה מאוד מסוים. בשונה מהגרניט פורצלן שמאפשר מגוון רחב מאוד של סגנונות וצבעים, הטרצו הוא סגנון ספציפי ובחירה בו היא עניין של טעם אישי.  

יתרונות: ריצוף הטרצו הוא עמיד במיוחד ובעל נראות טובה גם כאשר הוא מיושם על ידי איש מקצוע פחות טוב. כאשר הרצף מיישם רצפות גרניט פורצלן הוא צריך לכסות את כל השטח בטיט כדי שייתפס, אם הדבר לא ייעשה ייצרו אזורים המועדים לשבירה. במקרה של טרצו הבטון בתחתית האריח יבטיח עמידות רבה יותר לשבירה. רמות ההתנגדות של האריח היא גובהה ולכן ניתן למצוא את סוג האריח במקומות ציבוריים. האריח אינו דורש תחזוקה מיוחדת וניתן להשתמש במוצרי ניקיון רגילים עליו כדי לקבל תוצאה טובה. בנוסף לכל זאת ריצוף טרצו אינו יקר ומתאים מאוד לבתים עם ילדים או בעלי חיים מכיוון שלכלוך אינו בולט עליו.

מחיר: מחירי אריחי טרצו נע בטווח שבין 50 ל-100 ש"ח למ"ר.

עבודות הריצוף: ישנן מספר נקודות בתהליך יישום מרצפות הטרצו השונות מיישום אריחים מסוגים אחרים: ריצוף טרצו חייב להיות ריצוף חדש ולא בהדבקה מעל ריצוף קיים. בשלב היישום יש להשתמש בשומשום בעובי של לפחות 25 מ"מ, ולא בחול. כאשר מיישמים מרצפות טרצו מומלץ שלא להשתמש ברובה אלא לרצף את האריחים במרווח של מ"מ אחד. לאחר השימוש בפטיש גומי על האריחים הטיט יעלה בין המרצפות ויתמקם בחריצים ביניהם.

ריצוף טרצו.

במה כדאי להתחשב כאשר בוחרים סוג ריצוף

צרכים - אריחים מסוימים הם עמידים יותר ללכלוך ולנגיפה. אחרים עמידים יותר למים. אחרים הם בלי נראות מרשימה יותר. מה מתאים אצלכם? האם יש בבית ילדים קטנים או בעלי חיים? האם יש לכם את הפנאי להשקיע בתחזוקת האריחים? מהי שגרת הניקיון שלכם? אלה שאלות שכדאי לשאול עם בחירת האריח.

טעם - מובן שהטעם האישי הוא מרכיב חשוב בבחירת האריח הנכון. בחירה באבן טבעית או טרצו היא במידה רבה עניין של טעם ספציפי, כאשר הגרניט פורצלן יכול לקלוע לטעמים שונים בגלל מגוון הסגנונות העיצוביים שהוא מאפשר.  

מחירים - כדאי להגיע לבחירת האריחים כאשר יש כבר תקציב מסודר, וברור לכם מה הסכום שאתם מעוניינים להוציא על ריצוף. אריחים מסוימים זמינים במחירים נמוכים. אחרים הם יקרים יותר או כרוכים בעבודה מיוחדת שעשויה לייקר את המחיר.

לסיכום, גם אם אתם יודעים בדיוק מהו סוג הריצוף בו אתם מעוניינים לבית, כדאי להכיר את התכונות השונות, היתרונות והחסרונות: הגרניט פורצלן לא יתן מראה אותנטי של אבן טבעית, האבן הטבעית לא תוכל להתחרות במחירי הטרצו והטרצו לא יגיע במגוון רחב כמו אריח הגרניט פורצלן. אך כל סוג של אריח יכול להיות האריח המושלם עבורכם ועבור החדר אותו אתם מרצפים.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר