שליכט צבעוני
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

החוץ נכנס פנימה: שליכט בקירות פנים

מתעניינים בשליכט לחיפוי קירות פנים? לפניכם מידע על סוגי המוצרים המתאימים הקיימים בשוק, מחירים ואפשרויות עיצוביות

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-20 בפברואר, 2018

שליכט מוכר בעיקר כחומר המשמש לצביעה חיצונית של הבית, אך בשנים האחרונות הפך פופולארי למדי גם לצביעה בקירות הפנים. השליכט נותן מראה כפרי המדמה אבן ומתאים כפתרון לקיר דקורטיבי בסלון, במטבח ואפילו יכול להיות בשימוש בחדרים רטובים.

שליכט מגיע בטקסטורות ברמות גסות שונות, הנקבעת לפי עובי האגריגטים שבחומר. ישנם שני סוגים שוני עיקריים של שליכט, שליכט אקרילי ושליכט מינרלי, כאשר החומר הנמצא בשימוש הנרחב יותר הוא האקרילי. השליכט המינרלי הוא חומר טבעי וסופג בעל מראה אבן גולמי וטבעי, זאת לעומת השליכט האקרילי העשוי מתערובת אקרילית על בסיס מים, אשר מעושרת בסיבים וסיליקון ההופכים אותה לגמישה ואוטמת. בחירה בגוון דומה של שליכט לחלקו החיצוני של הבית ובקיר מסוים בחלקו הפנימי נותנת אפקט עיצובי אחיד, בו החוץ והפנים מתקשרים מבחינת שפה ויזואלית.

כיום, עם המגמה ההולכת ומתרחבת של הכנסת חומרים מן החוץ לפנים, מציעים בטמבור ובנירלט כמה מוצרי שליכט מינרלי ואקרילי עיקריים  המתאימים הן לקירות החוץ והן לפנים:

שליכט מינרלי - טמבור

ערבה – מדובר בחומר מנירלי-צמנטי, וככזה הוא סופג ואינו עמיד מאוד למים, לכן מומלץ פחות בחדרים רטובים. החומר מעניק לקיר מראה טבעי של אבן, המתאים במיוחד לבתים בסגנון כפרי, או מראה בטון המתאים לבתים בסגנון תעשייתי עדכני. החומר מגיע ב-10 גוונים שונים.

רוקה – שליכט מינרלי עמיד המונע הצטברות של לחות לכן מתאים לחדרים רטובים בהם הוא יכול למנוע עובש. החומר מגיע בעשרה גוונים שונים ומתאים לחללים בעלי מראה כפרי.

שליכט אקרילי - טמבור

טרנו - סוג של שילוב בין האקרילי למינרלי. מדובר בשליכט צבעוני אקרילי לכל דבר, בעל מראה מחוספס יותר המשווה לו את המראה הטבעי של השליכט המינרלי. הוא מגיע במגוון צבעי המניפה של טמבור.

שליכט אקרילי צבעוני - שליכט אקרילי קלאסי המגשר על סדקים של עד מילימטר אחד. מגיע בשבע רמות שונות של טקסטורות, לפי גודל האגריגטים. החל מ-TM10 ועד TM70. מגיע בכל סוגי הגוונים של המניפה.

קיר עם שליכט
שליכט אקרילי של טמבור. צילום: אסף פינצ'וק

שליכט מינראלי - נירלט

וגה - טיח מינראלי רב עובי המגיע בכמה רמות של חספוס. מאפשר גימור משופשף, מגורד, מוחלק או מראה אורבני תעשיתי. מופיע ב-48 גוונים. החומר מאפשר הגעה להרבה מאוד טקסטורות שונות ומגוונות: אפור בגימור מוחלק יכול להיראות כמו גימור בטון. בצבע חמרה הוא טרה קוטה הוא יכול לקבל מראה טוסקני כפרי. מדובר בחומר טבעי ולכן הוא אינו מגשר על סדקים הקיימים בקיר.

פרנצ'סקה - חומר מינרלי עדין המגיע ב-48 גוונים ומשמש אך ורק לציפוי קירות פנימיים. הוא יכול לתת מענה למי שמעוניין במראה טוסקני כפרי או מראה בטון תעשייתי. כיום מקובל ליישם אותו אפילו בחדרי אמבטיה אם כי חשוב לשים לב ולא באזור המקלחת עצמה. החומר ניתן ליישום על גבי טיח שחור, שליכט, טיח סיד וקירות גבס. זהו חומר מעביר מים, מונע הצטברות לחות בקירות ומאפשר נשימה. החומר עמיד בפני תנאי מזג האוויר ובפני התפתחות עובש (לא מטפל אלא מונע עובש).

שליכט אקרילי - נירלט

נטורה - חומר טיח אקרילי במראה מינרלי-טבעי. החומר מאפשר מראה טבעי כפרי או מראה אורבני דמוי בטון הכל תלוי  בחירת גוון וצורת יישום. את החומר ניתן לגוון בכל מניפת הגוונים של נירלט. בשל היותו חומר אקרילי הוא מגשר על סדקים. הנטורה יצא לשוק בשל ביקוש לחומר עם התכונות של השליכט האקרילי (עמידות, גישור על סדקים וכו'), שיוכל לתת מראה המדמה טיח מינראלי ומאפשר משחק עם רמות גימור שונות.

שליכט צבעוני extra קלאסי - שליכט אקרילי גמיש לציפוי דקורטיבי ולהגנה על קירות חיצוניים ופנימיים. זהו חומר עמיד לתנאי אקלים קשים, מגשר על סדקים ומגיע בכל גווני המניפה.

מרקם גס של קיר
נטורה של נירלט

אופן יישום של שליכט על הקיר

כאשר מדובר בחומר בשליכט אקרילי או מינראלי מומלץ לקחת בעל מקצוע מתאים מתחום השליכט ליישום החומר ולא לעשות זאת לבד. הסיבה לכך היא הצורך במיומנות כדי לבצע עבודה אסתטית ומקצועית. צביעה של קיר עם שליכט מחייבת יישום שכבה של פריימר והמתנה עד לייבוש. עליו יש ליישם את החומר בעזרת מאלג' בשיטה של מריחה ושפשוף, עד לעובי הגרגר. 

טיפים נוספים לצבע פנים - לצאת מהקופסה

בארץ בדרך כלל נוטים להתרחק מצבעים כהים בפנים הבית, מתוך הנחה שצבע כהה מקטין את החלל. בנירלט טוענים ההפך - דווקא יישום של צבע כהה בחלל קטן נותן לו עומק והופך אותו למיוחד יותר. כך תשומת הלב עוברת מגודלו של החלל לצבע הקירות.

בנירלט ממליצים גם לקחת סיכון ולצבוע את התקרה בצבע כהה, שונה מצבעי הקירות מה שיכול לייצר אשליית עומק וגובה. עם זאת, במקרה כזה יש להתמודד עם אחת הבעיות הנפוצות בישראל - החלק של מפגשי קיר ותקרה, שפעמים רבות אינו ישר וצבעים שונים של קיר ותקרה רק יבליטו את חוסר השלמות. פתרון אפשרי הוא שימוש בפרופילים שונים או לייצר את המפגש באופן מלאכותי ולא להגיע עם הצבע למקום המפגש האמיתי העקום. עוד אפשרות היא לזלוג עם הצבע לקיר עצמו.

 בכל מקרה חשוב לבחור בחומר הנושא תו תקן 1731  של מכון התקנים, וכן מומלץ לבחור בחומר בעל תו ירוק. 

עלויות שליכט צבעוני

מדובר במחירים שאינם יקרים, בעיקר אם הכוונה היא ליישם את השליכט רק בקיר אחד בבית. מחירי החומרים נעים בין 150 ש"ח ל-200 ש"ח לגלון של 24 קילו. כמות כזו מספיקה ל-8 מ"ר. מחיר חומר מקשר יהיה כ-100 ש"ח ל-5 ליטר. אם לקחתם צבע או טייח לביצוע העבודה, המחירים ינועו בטווח של 80 עד 130 ש"ח למ"ר (ללא מע"מ). אם למשל, בחרתם בקיר בריקים במרכז הבית, תשלמו מחירים גבוהים בהרבה. 

לסיכום, מדובר בבחירה עיצובית מעניינת שיכולה להשתלב היטב עם בית כפרי או תעשייתי, ומקובלת למשל בצימרים או בבתי עסק מעודכנים. בבתים פרטיים השימוש הנפוץ ביותר של טייחים ושליכטים בתוך הבית הוא בקירות מרכזיים בחללים הציבוריים (הסלון והמטבח). האמיצים שרוצים ללכת עם הסגנון עד הסוף יכולים לחפות את כל הקירות הפנימיים בשליכט צבעוני או טיח מינראלי בהיר. כפי שציינו, בשונה מעבודות צבע אחרות בבית שניתן לבצע לבד, לא מומלץ ליישם לבד טיח מינראלי או שליכט צבעוני. 

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר