צביעת דירה: מידע, בעלי מקצוע ומחירים | שיפוצים פלוס
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

צביעת הדירה – זה מה שחשוב שתדעו

נכנסים לדירה ורוצים לצבוע? עושים עיצוב מחדש לבית ויש צורך בצביעה של הקירות? הגעתם למקום הנכון. כאן תוכלו למצוא את כל המידע שאתם צריכים לדעת על צביעה.

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-26 בנובמבר, 2011 (עדכון אחרון: 01/01/19)

ממה מושפע המחיר של הצביעה

עומדים בפני פרויקט חידוש הבית ומנסים להעריך מראש כמה תעלה עבודת צביעת דירה? מחירון שיפוצים כמו זה המופיע אצלנו באתר או במחירונים אחרים ברשת יכולים לעזור, אך חשוב לפני הכל להבין שישנם כמה אלמנטים היכולים להשפיע על המחיר הסופי. שימו לב לרשימה הבאה כי היא יכולה להשפיע משמעותית על העלות הסופית שתשלמו על עבודות הצביעה בבית:

 • רמת גימור - ישנה רמת גימור רגילה של צביעה, וישנה רמת גימור של שפכטל אמריקאי. השפכטל מחליק את הקיר, כך שמגע שלו יהיה דומה לזכוכית. התוצאה מרשימה מאוד, אך עבודה של שפכטל אמריקאי כוללת יישום החומר ושיוף בנייר זכוכית, מה שמעלה משמעותית את המחיר משמעותית לצביעת דירה. מחיר גבוה יותר תשלמו על רמות שיוף גבוהות של שפכטל עם ניר מיוחד המעלה עוד יותר את רף המחירים, בהתאם לתוצאה.  
 • מצב תשתית - מחירון צביעת דירה מושפע ממצב התשתית מכיוון שצביעה מתבצת על קיר נקי וחלק, כאשר לפני עבודת הצביעה יש לנקות את הקיר ולהחליק סדקים בו עם שפכטל, המחליק על חורים ופערים בו. אם הקיר במצב לא טוב ודורש הרבה תיקונים ועבודה לפני תחילת עבודת הצבע, הדבר יבוא לידי ביטוי במחיר.
 • מספר חדרים לצביעה - העלות הכוללת של פרויקט הצביעה משתנה לפי כמות החדרים בבית. צביעת דירה של 2 חדרים תעלה פחות מצביעת דירת 3 חדרים. מחיר צביעת דירת 4 חדרים יעלה יותר, וכן הלאה. ככל שהדירה תהיה בעלת חדרים רבים יותר כך תשלמו יותר על העבודה. ומן הסתם למשל, מחיר צביעת דירת 100 מ"ר יעלה יותר ממחיר צביעת דירת 90 מ"ר.
 • מצב התקרה - אם הצביעה כוללת גם צביעת תקרה תשלמו עליה מן הסתם יותר מצביעת קירות בלבד. הסתכלו על התקרה שלכם ושימו לב אם קיבלה עם הזמן גוון מעט צהבהב שייצור הבדלי גוונים בינה ובין הקירות. אם כן, כדאי לבקש מהצבע לצבוע גם אותה. הוספת תקרה תוסיף לכל חדר בין 200 ל-500 ש"ח.
 • סוג צבע - צביעת דירה בצבעים כהים מסוימים דורשת יותר עבודה מצבע לבן סטנדרטי ועלולה להעלות את המחיר, כך גם צביעה של לבן על צבע קיר כהה הדורשת יותר שכבות מהרגיל. אם אתם רוצים לבצע צבע באפקט מיוחד על אחד הקירות (מה שמקובל מאוד לעשות על קיר אחד בסלון או בחדרי השינה) הדבר כרוך בעלות גבוהה יותר.  

דוגמה להצעת מחיר לצביעת דירה

מברשות צבע לצביעת דירה

צביעת דירה מחירון

סוג צביעה  סדר גודל המחיר
צביעת קיר  כ-150 ש"ח למ"ר
צביעת תקרה כ-350 ש"ח לחדר
גימור של שפכטל אמריקאי תוספת של כ-70 ש"ח למ"ר
צביעת קיר בטקסטורה מיוחדת  כ-200 ש"ח למ"ר
צביעת דירת 3 חדרים כ-4,000 ש"ח
צביעת דירת 4 חדרים כ-5,000 ש"ח
צביעת דירת 5 חדרים כ-6,000 ש"ח
צביעה חיצונית כ-95 ש"ח למ"ר
צביעה של שליכט צבעוני כ-100 ש"ח למ"ר

סוגי צבעים 

סוג צבע  תכונות
צבע אקרילי 

הצבע האקרילי הוא כיום סוג הצבע הנפוץ ביותר מכל סוגי הצבעים לצביעת בית. צבע אקרילי הוא צבע נושם המתייבש מהר, קל לניקוי ופשוט לעבודה. גם רמת הכיסוי שלו היא טובה וכיום הוא הסוג המבוקש לצביעת בתים.

צבע סיד

בעבר לא צבעו בתים אלא "סיידו" בתים ועשו לצורך כך שימוש בסיד בלבד. הבעיה העיקרית עם השימוש בחומר היא שהוא נוטה להתלכלך מהר. בנוסף, מדובר הסיד אינו עמיד במים. עם זאת, הוא כן מתאים לצביעת תקרה למשל, מכיוון שהוא זול יותר מצבע אקרילי.

צבע שמן

בקטגוריה הזו נמצאים כבר סוגי צבעים שאינם מכילים שמן והם למעשה צבעים סינתטיים המתאימים לתשתיות כמו עץ או מתכת, למשל, ומתאימים מאוד לצביעת רהיטים. ישנם שני סוגים של צבעים כאלה, צבעים המדוללים במים וכאלה המדוללים בטרפנטין.

צבע מונע עובש

בחדרים בהם עשויה להיות הרבה לחות, כמו בחדרי אמבטיה, מומלץ לצבוע בצבעים מונעי עובש. חשוב לציין כי החומר אינו מיועד לטיפול בבעיות של פיטריות ועובש על קירות הבית אלא למניעה שלהם. במקרה של צביעה בצבע רגיל, החומר יספוג את המים והתוצאה תהיה התקלפויות ובועות. החומרים הנמצאים בצבעים מונעי העובש דוחים לחות ולכן גם מונעים התפתחות פטריות ועובש.

צבע נטול עופרת ישנם צבעים נטולי עופרת המתאימים במיוחד לחדרי ילדים ותינוקות. העופרת אינה בריאה לנשימה ולכן בחדרי ילדים מומלץ לבקש צבע נטול עופרת, הנקרא גם צבע ניטרלי.
צבע מגנטי

צבע שהוספו לו סיבים מגנטיים ולכן יכול להתאים למשחקי מגנט או להדבקת מגנטים עליו. צבע כזה פופלארי למדי בחדרי ילדים.

צביעה סטנדרטית של קירות חדשים

בצביעת קיר חדש, כאשר מדובר בקירות בלוקים, תהיה עליהם שכבת טיח של בין 1.5 עד 2.5 סנטימטר, שכבה היוצרת חספוס מסוים. לפני הצביעה יש לוודא שהתשתית נקייה. לפני תחילת עבודות הצבע עצמן, יש ליישם על הקיר שפכטל, חומר שבא "לגשר" על החורים והפערים שנוצרים בטיח. לפני הצבע עצמו יש ליישם פריימר, חומר מקשר המזכיר דבק מדולל, שתפקידו לקשר בין שכבת הטיח לשכבת הצבע. לאחר ייבוש שכבת הפריימר (הלוקח שעה-שעתיים מכיוון שמדובר בחומר דליל) מגיע שלב הצבע, המיושם בשתי שכבות לפחות. יש להמתין עד לייבוש מוחלט של כל שכבה כדי להתחיל את העבודה על השכבה הבאה אחריה. זמן ייבוש של כל שכבה נע בין 4 ל-6 שעות.

סגנונות צביעה

ישנם לא מעט סגנונות צביעה אפשריים היוצרים אפקטים מיוחדים בקירות. כל צביעה מיוחדת כזו מתאימה לרוב לקיר אחד ולא לחדר שלם או לצביעת דירה. מחיר קיר כזה יהיה כמובן גבוה יותר מקיר הנצבע בצביעה רגילה:

 • אפקטים של בדים - ההשראה לאפקטים הדומים לסוגי בדים שונים על הקיר באה מתחום הלבשת הבית. כך יש למשל צבע באפקט יוטה, הנראה כמו בד יוטה על הקיר. מראה נוסף הוא מראה סוויד (זמש) הנותן אפקט של עור הפוך. אפקט נוסף נקרא סוויד מטאלי, הנותן מראה המזכיר בד לורקס, בד מנצנץ מעט. זהו מראה הנותן יותר דרמה ואימפקט מרשים. אפקט נוסף הוא אפקט הקשמיר המגיע עם ברק רב, המזכיר את בד הקשמיר. כמובן שגם מקומה של הקטיפה אינו נפקד, וניתן למצוא צבעים המדמים גם אותה.

צביעת דירה באפקט בד
אפקט יוטה. באדיבות טמבור. צילם: אסף פינצ'וק

 • אפקט בטון - אפקט הבטון מייצג מגמה בולטת בשנים האחרונות של מראה בעל עננות של יציקת בטון חשוף, שאנו מכירים בעיקר ממקומות ציבוריים או פרויקטים גדולים. זהו מראה המתכתב עם הלופט העירוני או החללים הפתוחים. צבע הנותן אפקט כזה המתאים לקירות פנים הוא צבע אפקט בטון, הדורש כמובן יישום בצורה מסוימת כדי ליצור את המראה האותנטי של הבטון.

צביעת דירה באפקט בטון
אפקט בטון. באדיבות טמבור. צילם: אסף פינצ'וק

 • שליכט אקרילי - אחת המגמות הבולטות בצבע היא לקחת מוצר המיועד לחוץ ולעשות בו שימוש בפנים הבית. שליכט הוא חומר המשמש לציפוי חיצוני של בתים פרטיים, אך אין בעיה עם יישום החומר בקירות הפנים, מכיוון שכל חומר המתאים לצביעה חיצונית יתאים גם לפנימית. השימוש בחומר יוצר מעין מעבר עיצובי מהחוץ לפנים, באמצעות שימוש באותו סוג של חיפוי קיר מבחוץ ובקיר פנימי. המראה שיוצר השליכט הוא כפרי ומחוספס, אך ניתן לבחור את דרגות החספוס. בחומר יש אגריגטים (אבנים קטנות) הקובעות את הטקסטורה. כך שיש מעבר משליט עדין שהוא כמעט חלק עד הגרסה הגסה יותר. בשליכט ניתן לעשות שימוש בחדרי רחצה, כאשר שם יש שיבחרו שם דווקא שליכט מינרלי. ההבדל בין שני החומרים הוא באופן ההגנה שלהם מפני רטיבות. השליכט האקרילי מתנהג דומה לשכבת גומי על הקיר. הוא חסין לגמרי מפני מים אך אם הם חודרים בין שכבת הצבע לקיר הוא עלול להתנתק. השליכט המינרלי גם מגן מפני מים אך אם הם חודרים לרווח בינו ובין הקיר הם לא נלכדים ודוחפים את החומר אלא יכולים לנזול דרך החומר החוצה.

צביעת דירה באפקט שליכט צבעוני
שליכט בפנים הבית. באדיבות טמבור. צילום: אסף פינצ'וק

 • אפקטים מנצנצים - גם הבלינג מקבל מקום של כבוד בצביעת הבית, כאשר ישנם צבעים מיוחדים המיועדים ליצירת אפקט מנצנץ. כזה הוא למשל צבע הקסיופאה, שמכיל שברי זכוכית משולשים היוצרים נצנוצים על הקיר ומראה נועז. עוד סגנון מנצנץ הוא אפקט ונוס שמכיל כדורי זכוכית מנצנצות ועדינות יותר. עוד אופציה היא צבע באפקט מטאלי, המתכתב עם הטרנד הפופולארי למדי כיום.
 • אפקטים המשלבים כמה טונים של גוונים - ישנם אפקטים הנוצרים על ידי שילוב טונים של גוונים כמו אפקט ספארי היוצר מעין "אפקטו דיונות" על הקיר או טכניקות ליצרת מראה חלוד או עתיק לקיר על ידי שילוב גוונים בהירים וכהים של ברונזה.  

סרטונים בנושא צביעת דירה

 • בחירת צבע לקירות הבית
  בחירת צבע לקירות הבית [וידאו]

  לפני שנתחיל לבחור צבעים לבית חשוב להגדיר את יעד הפרויקט שלנו: האם מדובר בצביעת קיר אחד בבית? בצביעת כל קירות הבית במסגרת שיפוץ? רצון לרענן את הצבעים בבית ולעשות עיצוב מחדש? לאחר שמצאנו את...

 • צביעת הבית בלבן
  צביעת הבית בלבן [וידאו]

  הרוב הגדול של הקהל הישראלי יבחר בצבע לבן לצביעת קירות פנים הבית, אך יש להדגיש כי בחירה בלבן היא לא בחירה חד-גונית, תרתי משמע. הגוונים של לבן הם רבים וכל אחד מהם נותן תחושה אחרת. קרן נוימן, מעצבת...

 • צבעים עזים לעיצוב הבית
  צבעים עזים לעיצוב הבית [וידאו]

  הגיע הזמן שבחירת צבעים חזקים ועזים לבית תיכנס גם ללקסיקון של הקהל הישראלי שמעדיף לרוב לבחור בגווני לבן ושמנת. קרן נוימן מחברת "נירלט" מסבירה לנו בסרטון הוידאו הבא על דרכים שונות לעיצוב...

 • צביעה ודקורציה
  צביעה ודקורציה [וידאו]

  לא תמיד חייבים לרוץ לקנות ספה או פינת אוכל חדשה כדי לשדרג את החלל. די בהתמקדות בקיר מסוים בחלל הבית ושדרוג שלו על ידי אפקטים דקורטיביים. בסרטון הוידאו הבא קרן נוימן מבית "נירלט" מסבירה...

 • האפקט המנצנץ - Crystal Brush
  האפקט המנצנץ - Crystal Brush [וידאו]

  הטרנד של קירות מנצנצנים משדר עושר ופאר ומרשים את הנכנסים לחלל. צבע קריסטלי (crystal brush) התחיל לחדור לעולם האופנה והיום כבר אפשר לראות שימושים שלו בחללים בתוך הבית. שבבי קריסטל קטנטנים מעורבבים...

שפכטל אמריקאי למתקדמים

כאן נוסיף כוכבית קטנה ונציין כי המידע הבא מיועד למי שמעוניין להכיר את רמות השפכטל השונות ולהיכנס קצת יותר לפרטים. זהו אינו מידע הכרחי לכל משפץ:

כפי שציינו בתחילת המאמר, שפכטל אמריקאי היא שיטה לצביעה ושיוף הקיר כך שרמת הגימור שלו תהיה חלקה ומושלמת. ישנן רמות שונות של שיוף, הנקבעות על ידי סוג ניר השיוף. הרמות השונות מקבעות לפי רמת חספוס הנייר. רמת השיוף הסבירה של גימור שפכטל אמריקאי היא עם ניר שיוף ברמת חספוס של 180. הרמה הגבוהה יותר היא רמת חספוס של 340, כאשר עבודה מהסוג הזה נעשית עם פרוג'קטורים מיוחדים המאירים על הקירות. כאשר מדובר בקיר שעבר שיוף עם נייר שיוף של 340 ומעלה הצביעה תצטרך להיות בצורה מותאמת - צביעה רגילה עם רולר תהיה בעייתית מכיוון שהיא תיצור מרקם "תפוזי" מעט מחוספס שיבטל את עבודת השפכטל. במקרה כזה יש לבצע עבודת צביעה שנעשית בו זמנית על ידי שלושה עובדים: האחד עובד עם רולר רטוב ואחריו שניים העוברים על כל מקום עם רולר יבש. הצבע עצמו יהיה מדול בשכבה הראשונה עם 15 אחוז של מים ושאר השכבות עם 25 אחוז של מים. צביעה כזו תדרוש בדרך כלל כחמש שכבות של צבע. כך הצבע המתקבל חלק והמרקם הוא כזה המזכיר זכוכית. אם השיוף נעשה בניר של 180 הצביעה לאחר מכן תהיה צביעה רגילה.

שיטה להתאמת צבעים

אחת השיטות הפשוטות להתאמת צבעים בחלל הבית היא שיטת 60/30/10 של טמבור. שיטה זו מסייעת גם לחסרי ההבנה בעיצוב ובסטיילינג לשלב צבעים בין החללים באופן הרמוני ואלגנטי. אלה שלבי השיטה:

 • בחירת צבע התחלתי - את הצבע הראשון בוחרים על פי העדפה אישית, זה יכול להיות צבע אהוב, זה יכול להיות צבע שנותן מענה לצרכים הפרקטיים של החדר, לדוגמה אם החדר הוא חדר משחקים חשוב שיהיו בו צבעים עזים ומעוררים, אם מדובר בחדר טיפולים חשוב שיתן תחושה של מרגוע ושלווה. כלי פשוט מאוד ונגיש שיכול לעזור הוא תוכנת paint שמותקנת כמעט על כל מחשב ביתי, ובאמצעותה אפשר לשוטט בתוך סקאלת צבעים ולבחור צבע שקולע לטעם ועונה על הביקוש. בנוסף נוכל להשוות בין גוונים שאנחנו מתלבטים עליהם וגם להוציא מפרט טכני של הצבע לצורכי השוואות. דרך אחרת לבחור צבעים היא ללכת לחנות שמספקת צבעים ולהשתמש בקטלוג צבע. קטלוג צבע ידידותי שכזה הוא מניפת הצבעים של חברת טמבור שניתן למצוא בחנויות מתמחות וגם באתר החברה (כך שלא חייבים בכלל לצאת מהבית!). באמצעות מניפת הצבע ניתן להוציא את המספר הקטלוגי או את הקוד של הגוון, וכך להגיע לנקודת מכירה ערוכים ומוכנים מראש.

מתוך תוכנת paint
תוכנת paint: גם זמינה וגם פשוטה. דרך ידידותית להתחיל

 • בחירת צבעים משלימים -  אבל מה הכוונה בלבחור צבעים משלימים? הכוונה לייצר סקאלה של צבע (מומלץ להתחיל עם שלושה צבעים לא יותר) שמחמיאה לחלל, שהצבעים הולמים זה את זה, ושתהיה נעימה מאוד לעיני המתבונן - או במילים אחרות: להתאים בין הצבעים. יש אנשים שיש להם חוש טבעי לדבר, אך תורה של צבעים היא לפעמים דבר טכני ומחושב, ולשם כך ישנם כלים ידידותיים ואף מהנים באינטרנט שיכולים להרכיב עבורכם אינסוף סטים של צבעים וסרגלי צבע מדהימים שיתיאימו לכל צורך. הרעיון הוא להתנסות עד שתמצאו את הדבר המתאים ביותר עבורכם. אתר אחד מאוד מומלץ הוא Color Scheme Designer שמייצר סכמות של צבע על פי הגדרות שניתנות מראש, כגון צבעים מנוגדים, צבעים משלימים ועוד. אתר נוסף הוא אתר kuler הוא גם כלי עבודה נהדר להתאמת צבעים וגם רשת חברתית בה אפשר לחלוק את התוצרים, גם לתת פידבק, וגם לשמור את התוצאות בפרופיל אישי. אתר נוסף שתענוג גדול לעבוד איתו הוא design-seeds בו סקאלות הצבעים מוכנות מראש והן לקוחות מתמונות אווירה מעוררות השראה במיוחד. מומלץ מאוד - זהירות זה ממכר!

התאמת צבעים
סקאלה של צבע שנבנתה מתוך תמונת אווירה design-seeds.com

 • שילוב הצבעים - לאחר שנבחרו שלושה צבעים משלבים אותם בחלל כך: 60% מהצבע יהיה הגוון העיקרי, 30% יהיה הגוון המשני ו- 10% יהיה גוון הדגש. כלומר, קצת פחות משני שליש מקירות החדר יהוו הגוון העיקרי, קצת פחות משליש יהיו הגוון המשני, וגוון הדגש יתבטא בעשרה אחוזים מהטון שבחדר. צבע הדגש יכול להתבטא בצביעה של מקטע אחד, כמו עמוד, רהיט אביזרים נלווים, וילונות ועוד. הצבעים יכולים להיות עזים הם יכולים להיות רגועים וקלאסיים, הם יכולים להשלים זה את זו או להיות מנוגדים זה לזה. יכול להיות שלושה גוונים של אותו צבע או שלושה צבעים שונים לחלוטין, כך או כך יש לבחור שלושה בלבד שיוצרים שילוב הרמוני ונעים. 

התאמת צבעים מתוך קטלוג טמבור
מתוך מגזין "לגעת בצבע- אביב 2013" של טמבור

כתבות נוספות בנושא

 • צביעת קירות ותקרות - עשה זאת בעצמך
  צביעת קירות ותקרות - עשה זאת בעצמך

  פסח מתקרב אבל גם בימים כסדרם, צביעת קירות הבית היא אחת הפעולות הזולות ביותר בחידוש וריענון מראה הבית והיא גם קלה לביצוע. קחו לעצמכם סוף שבוע וצבעו בעצמכם או בעזרת הילדים את הבית - כך תחסכו את העלויות של בעל מקצוע וגם תקבלו הזדמנות ללכלך את הידיים בעצמכם

 • כל מה שצריך לדעת על שליכט צבעוני
  כל מה שצריך לדעת על שליכט צבעוני

  יש לו שם מעט מוזר, אך זה לא מפריע לו להיות להיט בתחום חיפויי החוץ - קבלו את השליכט הצבעוני. במאמר שלפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם בוחרים בו לשיפוץ שלכם

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג