לוחות גבס של אורבונד
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

לוחות גבס - חברת אורבונד

מחפשים מידע על לוחות גבס ועבודות גבס? לפניכם מידע על הלוחות והפתרונות של חברת אורבונד, חלוצת הגבס בישראל

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-7 במרץ, 2016 (עדכון אחרון: 08/03/16)

השימוש בגבס כחומר מועדף לבניית מחיצות פנים, תקרות ואפילו קירות חוץ, נמצא בעלייה מתמדת ועקבית. במרכז הארץ ניתן לראות יותר ויותר פרויקטים של בניה ושיפוצים שבהם כל החדרים הפנימיים נבנים על טהרת לוחות הגבס השונים. האחראית לכך היא בעיקר חברת אורבונד הישראלית, שהייתה עד לפני מספר שנים היצרנית והמשווקת היחידה של מוצרי הגבס בישראל, ועד היום היא החברה הגדולה ביותר בארץ המתרכזת בעיקר בגבס. 
הגבס ממנו מיוצרים הלוחות של אורבונד נחצב ביוון ובקפריסין, וישנם מספר לוחות גבס שונים אותם מייצרת ומשווקת החברה כאשר המרכזיים בהם הם לוח הגבס הלבן הרגיל, לוח גבס ירוק המשמש לחדרים רטובים ולוח גבס ורוד המשמש למבנים הדורשים עמידות משופרת באש. הלוחות מגיעים בעובי של 6.5 מ"מ עד 18 מ"מ.

בחברה משווקים גם לוחות נוספים: לוח גבס עמיד במים ודוחה רטיבות בעל עמידות מיוחדת לאש, לוח גבס עם רדיד אלומיניום ולוח גבס עם רדיד אלומיניום ופוליסטרן מוקצף המיועדים לחיפוי פנימי של קירות חיצוניים. 
בנוסף לכך, משווקים בחברה את לוח Fire Plus, לוח בעל עמידות מוגברת לאש ולוח Diamond - לוח עמיד אש, מתאים לאזורים רטובים, בעל בידוד אקוסטי חזק ועמיד בפני נגיפה. עוד לוחות ייעודיים הם לוח Safe Board המתאים למוסדות רפואיים ולהגנה בפני קרינה ולוח Sound Board - רמקולים הצמודים ללוח גבס ייעודי.

לוחות גבס
לוח גבס סטנדרטי של חברת אורבונד

המלצות לחתך קיר

הקיר הסטנדרטי יורכב מלוח אחד מכל צד בעובי של 12.5 מ"מ, עם בידוד בדחיסות של 24 קילו למטר קוב של צמר סלעים או צמר זכוכית. הקיר האידאלי יורכב משני לוחות מכל צד, כאשר כמות הלוחות והרכב הבידוד תלויים במטרה לשמה הוקמה המחיצה. חשוב למשל, לאטום פתחי חשמל במידה וישנם כאלה בקיר. בנוסף, כאשר מתכננים חתך קיר כמובן שחשוב לקחת בחשבון את הפתחים המתוכננים בקיר. באופן טבעי, קיר ברמת בידוד גבוהה בו מוצבת דלת יבודד הרבה פחות ויש לקחת זאת בחשבון בתהליך התכנון.

דגשים להרכבת קיר

קירות הגבס מיושמים על גבי הריצוף וניתן ליישם אותם על גבי כל תשתית קשיחה ומפולסת: עם הרכבת הקונסטרוקציה, יש להתקין פס הפרדה ואיטום גמיש בין שלד הפח של המחיצה ובין התשתית אליו היא מתחברת.
את המסילה התחתונה יש להבריג לרצפה, ואת החלקים המאונכים של הקונסטרוקציה יש לחתוך בגובה המתאים. הניצבים בקיר הנעוצים במסילות יהיו במרחק של עד 60 ס"מ זה מזה. בחדרים רטובים המרחקים בין מרכזי הניצבים לא יעלו על 40 ס"מ. את הלוח יש ליישם במרחק של סנטימטר וחצי מהרצפה, כאשר במרווח נכנס חומר איטום ועליו פאנל.

תלייה על גבס

על קיר גבס ניתן לתלות גם דברים כבדים למדי, והאופן בו עושים זאת משתנה בהתאם למשקל של האלמנט אותו מתכוונים לתלות. למשקלים נמוכים ניתן להשתמש בדיבלים רגילים לגבס. למשקלים גבוהים יותר ישנו דיבל מיוחד הנקרא דיבל כחול, והוא מסוגל להחזיק משקלים של 60 ועד ל-100 קילו. הדיבלים הייעודיים לגבס יושבים על הלוח עצמו ולא מתחברים לקונסטרוקציה. העיקרון מאחוריהם הוא שהם לא יושבים בנקודה אחת אלא נפתחים ויושבים על שטח פנים רחב יותר. למשקלים כבדים יותר ישנם מתקני תלייה ייעודיים לאביזרי אינסטלציה או לבניית ארון, אותם צריך לשים מבעוד מועד בקונסטרוקציה, בשלב הבנייה. מובן שגם אם הדבר לא נעשה ניתן לפתוח את הקיר ולהוסיף את המתקן המבוקש.

מתקני תליה
מתקני תליה לגבס של חברת אורבונד

יישום על לוח גבס

על לוח גבס ניתן ליישם כל מה שרוצים, כמעט ללא מגבלות. המגבלה היחידה בתחום היא בשילוב חומרים צמנטים עם הגבס, מכיוון שהצמנט "שותה" את המים של הגבס. אם למשל, מעוניינים ליישם טיח גבס על אלמנט צמנטי, חובה להשתמש בפריימר. גם לפני הדבקת אריחים יש ליישם פריימר לפני הדבק.

כיצד נוודא שהקבלן מיישם את הלוחות לפי התקן?

ישנו קורס ספציפי לגבס עבור קבלני בנייה ושיפוצים אך הוא לא מחייב, וקבלן בנייה המבצע עבודות גבס הוא לאו דווקא קבלן שעבר את הקורס. אפשר לחפש מראש קבלן שעשה קורס ייעודי או פשוט לוודא עם הקבלן שהוא מיישם את לוחות הגבס על פי התקן או על פי מפרטי אורבונד, שהם מעט מחמירים יותר. ניתן גם לעגן זאת בחוזה העבודה. אפשר לבדוק עם הקבלן עם איזו חברת גבס הוא עובד, וכאשר מדובר בחברות הגדולות ניתן לדעת בוודאות שהמוצר הוא בעל תו תקן. לאורך הדרך ניתן גם לפנות לחברת אורבונד לייעוץ ולהכוונה מקצועית.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר להתייעצות עם נציג