השלבים לבניית בית פרטי
שיפוצים פלוס
הצטרפות בעלי מקצוע

השלבים לבניית בית פרטי

איך מקימים בית פרטי? גיבוש חזון הוא שלב ראשון והתייעצות עם אנשי מקצוע אך אחרי זה נעמוד גם בפני היתרי בנייה ואישורים שנדרוש להציג

מערכת שיפוצים פלוס
מאמר מאת מערכת שיפוצים פלוס
פורסם ב-29 בנובמבר, 2012

בניית בית פרטי בישראל היא לא בהכרח מותרות גדולה. אזורים שלמים בארץ מאוכלסים בצורה זו במיוחד בפריפריות - בישובי הצפון והדרום שמתבססים על מגוריים בבתים פרטיים. וגם במרכז הארץ נזכה לראות מגוון רחב של שכונות עם שורה של בתים פרטיים שמעידים על אופי השכונה. אם גם נפשכם חושקת בבית פרטי תדעו שזו משימה אפשרית לחלוטין אך יש לעבור כמה וכמה שלבים לפני שמגשימים אותה. במאמר  הבא נפרט את התהליך והשלבים הנדרשים בכדי לבנות בית פרטי.

גיבוש חזון

השלב הראשון בבניית בית פרטי היא גיבוש חזון אישי של העתידים להיות בעלי הבית. האם מדובר בזוג צעיר שמתכנן להרחיב את המשפחה וצריך לקחת בחשבון חדרים נוספים לילדים? האם מדובר בדירת רווקים שתארח הרבה וזקוקה ליחידת אירוח? אולי מדובר בדירתו של אמן שצריך סטודיו נרחב בביתו לעבודתו? או אולי בית פרטי למשפחה רחבת ידיים שילדיה הבוגרים יעזבו את הבית בשנים הקרובות ויש לקחת זאת בחשבון? כל אלו מהווים סטטוס מסוים בחיים שיש לקחת בחשבון תוך הסתכלות קדימה בכדי לדעת איך לגבש את חזון הבית נכון. כמובן שאופי הדיירים והתקציב שבידם ישפיעו על החזון עצמו.

מתייעצים עם אנשי המקצוע

לפני שרצים לקנות חלקה או מגרש רצוי לבוא עם החזון והתקציב הקיים לבניית בית פרטי לאדריכל ולהתייעץ איתו. האדריכל יוכל לסייע לכם בבחירת המגרש הנכון לרכישה ולתת לכם תוכנית ראשונית לבניית הבית הפרטי. הארדיכל אחראי על הוצאת תוכנית אדריכלית שתציג את הבית הפרטי על כל מפלסיו ופרטיו ולהציג אותה בפניכם לאישורכם. התוכנית האדריכלית היא מסמך חשוב שיאפשר לכם לקבל מבט ויזואלי ראשוני על פני הדברים וכן תהווה מסמך רשמי לגורמים שונים לאישורים בהמשך הדרך. לא תהיו חייבים לקבל את התוכנית האדריכלית מהאדריכל, אם תרצו לחסוך כמה שקלים תוכלו לבקש תוכניות מגירה או לעיין במאגרים באינטרנט של תוכניות אדריכליות ולבוא עם בסיס כלשהו לאדריכל והוא יעשה את השינויים בהתאם.
קחו בחשבון שכמות השינויים ועלותם היא זו שתקבע האם יותר משתלם לתת לאדריכל לעשות את התוכנית האדריכלית מא' ועד ת' או לבוא אליו עם בסיס מוכן.
התוכנית האדריכלית יכולה להוות מדד לבחירת האדריכל הנכון שמתאים לכם ומשקף זאת כבר בתכנוני הבית הראשונים שהם על גבי נייר.

לא כל אחד יכול לעצב בית פרטי ולדעת את כל השיקולים הכרוכים בכך. באמצעות אדריכל מקצועי תוכלו להשלים את המשימה בהצלחה בלי להתעסק עם הבירוקרטיה הרבה הכרוכה בכך. להלן דוגמה לעיצוב בית פרטי של design2be סטודיו לעיצוב פנים, הום סטיילינג ואומנות דיגיטלית.

רכישת המגרש וסיכום התוכנית האדריכלית

ברגע שיש לכם אדריכל ותוכנית אדריכלית יהיה הרבה יותר פשוט לבחור מגרש מתאים על פי השטח והרצונות שלכם למימוש המגרש. כשבודקים מגרשים שונים לרכישה עבור בניית בית פרטי רצוי לבדוק את זרימת הרוח, נוף, דרכי גישה, שטח המגרש, חתך המגרשה, האוכלוסיה באזור ועוד.
לכשבוחרים מגרש מסכמים על התוכנית האדריכלית הסופית שמתאימה גם לדרישות שלכם וגם לתנאים הריאליים במגרש עצמו.

בקשה להיתר בניה

באחריותו של האדריכל להגיש בקשה להיתרי בנייה ברגע שהתכנית האדריכלית מסוכמת. קבלת היתר בנייה הוא הליך שיכול לקחת בין כמה חודשים לשנה, תלוי בהתנהלות הרשות המקומית, בפרויקט המדובר וכן בצורת ההגשה של המסמכים. אם תרצו לקצר ככל האפשר את התהליך - הגישו את הבקשה מוקדם ככל האפשר עם כל המסמכים והפרטים המדוייקים. הבקשה להיתר בנייה מוגשת יחד עם התוכנית לוועדה המקומית.

מטפלים באישורים

ברגע שהוועדה המקומית עשתה את בדיקותיה הראשונות ועברו על המסמכים שהגשתם ודנו בנושא יישלח אליכם עורך התוכנית המוסמך עם דרישות ותנאים שעליכם למלא. לרוב, האדריכל יטפל בכל האישורים המדוברים.

איך מקבלים היתר בנייה?

את היתר הבניה עצמו תקבלו רק לאחר שעמדתם גם בדרישות של וועדה שנייה שאליה הוגשו כל האישורים, האגרות, התשלומים וכו'. בסוף התהליך יוגש לכם רישיון הבנייה.

מתחילים לבנות

ברגע שתמה כל ההתנהלות הבירוקרטית מול הרשויות אפשר להתחיל בעבודה. מעבר לאדריכל תצטרכו קבלני שיפוצים בתחומים שונים - אינסטלציה, חשמל, גבס וכו', פועלים, מעצבי פנים, מהנדסים וכו'. קחו בחשבון שאם אתם עובדים מול אדריכל מתחילת התהליך ועד סופו העבודה תהיה פשוטה יותר במציאת אנשי המקצוע. הקשרים שהאדריכל יוצר לאורך השנים מאפשרים לו לסייע לכם בבחירת ומציאת אנשי מקצוע לבניית הבית הפרטי. ברגע שיש לכם שורה של אנשי מקצוע שיקחו חלק בפרויקט אפשר להתחיל לעבוד על בניית השלד.

סיום הבנייה

כשמסיימים את הליכי בניית הבית הפרטי במגרש המדובר יש להגיש לוועדה המקומית טופס 4, טופס בקשה לאישור אכלוס. אישור זה צריך לעבור גם אצל חברת החשמל ובכך המבנה יכול להתחיל בעבודתו - ואתם? להנות מהבית הפרטי החדש שלכם.

חפשו בעלי מקצוע
צרו קשר